DSC 3144Wszystkich amatorów wycieczek konnych zapraszamy na jedno- i kilkudniowe rajdy konne wieloetapowe lub gwieździste. Położenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego, jego urozmaicony i niezdewastowany przemysłowo krajobraz oraz walory historyczno-kulturowe to wymarzone warunki, w których każdy rozpocząć może swoją osobistą przygodę na końskim grzbiecie. Trasy rajdów wiodą przez najatrakcyjniejsze jego regiony, a nocleg i popasy organizowane są w zaprzyjaźnionych ośrodkach jeździeckich lub na łonie natury. Podczas całej wyprawy uczestnikom towarzyszy przewodnik oraz wykwalifikowana kadra instruktorska. Od uczestników wymagamy posiadania umiejętności związanych z obchodzeniem się z końmi, ich pielęgnacją i siodłaniem oraz umiejętności jazdy wierzchem na ujeżdżalni i w terenie.

Do najważniejszych obowiązków uczestnika wyprawy konnej należą m.in.:

  • wykonywanie wszelkich poleceń instruktora i koniuszego,
  • poruszanie się śladem instruktora,
  • utrzymanie odległości ok. 2 m od jadącego przed nim konia,
  • zwracanie uwagi na swojego konia,
  • dokładne obejrzenie konia na każdym postoju,

 

Koszt uzależniony jest od wymagań uczestników rajdu i obejmuje: wynajem konia, rzędu, przewodnika, instruktora, wyżywienie, noclegi, ewentualny transport bagaży.

Przygotowanie do rajdu – ubiór i sprzęt.

Komfort i bezpieczeństwo wyprawy gwarantuje odpowiedni, wygodny i praktyczny ubiór jeźdźca. Na dłuższą wędrówkę należy zabrać spodnie do jazdy konnej – bryczesy, które odpowiednio dopasowane zapewniają komfort podczas wielogodzinnej jazdy. Spodnie te powinny być zaopatrzone w tzw. leje (częściowe lub pełne), na kolanach, wewnętrznych częściach kończyn dolnych oraz pośladkach (skórzane leje lepiej trzymają jeźdźca w siodle). Do jazdy konnej nadają się także spodnie wykonane z dżinsu lub przylegające do ciała spodnie dresowe. Należy jednak pamiętać o tym, że znajdujący się w takiej odzieży szew po wewnętrznej stronie nogawki może powodować nieprzyjemne obtarcia. Ochronę powierzchni nóg przed otarciami o siodło, zapewniają  skórzane czapsy, w które również warto się zaopatrzyć przed rajdem konnym. Nie istnieją specjalne wskazania odnośnie bluz, koszul, swetrów i tym podobnych. Ważne by ta część garderoby jeźdźca była wygodna, dostosowana do pory roku, dawała swobodę ruchów oraz przepuszczała powietrze. Niezależnie od pory roku zaleca się zabranie ze sobą wierzchniego okrycia przeciwdeszczowego.

Kolejnym ważnym elementem ubioru jeźdźca jest odpowiednie obuwie. Najlepiej jest zaopatrzyć się w sztyblety, jeździeckie buty z cholewką za kostkę, do których zwykle nosi się odpowiednio dopasowane sztylpy (nakładki na łydkę, chroniące przed otarciami o puśliska). Polecane są również buty sportowe z zapobiegającym ślizganiu się nogi w strzemieniu, wyraźnym bieżnikiem. By rajd nie zakończył się dla jeźdźca obtarciami i pęcherzami, obuwie powinno być już wcześniej używane i właściwie dopasowane do stopy. Należy także zwrócić uwagę, by buty nie były zbyt szerokie. Bowiem często klinują się one w strzemieniu, co może być niebezpieczne w razie upadku z konia.

Elementem ubioru jeźdźca, któremu warto poświęcić więcej uwagi jest nakrycie głowy. Chociaż przepisy nie narzucają obowiązku używania toczka do jazdy konnej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom rajdu konnego, należy ich motywować do jego zakładania. Właściwie dopasowane toczki i kaski zapewniają jeźdźcom solidną ochronę głowy, a trzypunktowe zapięcie utrzymuje je na głowie nawet w czasie upadku z wierzchowca.